Vianto PropertiesBarometrul Imobiliar · Toate edițiileDescarcă PDF
Barometrul Imobiliar Vianto Properties · Ediție trimestrială

Piața imobiliară
din Sibiu
Trimestrul III 2026

Bilanțul lunilor iulie, august și septembrie și cumulul primelor nouă luni ale anului: tranzacții, prețuri, creditare și context macro, județul Sibiu față de restul țării.

T3 2026 · ANCPI · BNR · INS · Imobiliare.ro · Barometrul Vianto Properties
Notă: luna iulie

După atacul informatic din 14 iulie 2026, notarii nu au mai putut obține extrase de carte funciară, așa că vânzările nu s-au mai putut încheia timp de câteva săptămâni (sursa: Newsweek România și Profit.ro, august 2026). De aceea, iulie are un volum foarte mic. Faptul că o parte dintre aceste vânzări s-au încheiat în august și septembrie este o estimare Vianto Properties pe baza cifrelor ANCPI, nu o cifră publicată de Agenție.

Pentru comparația cu anul trecut, cifra cea mai stabilă este cumulul ianuarie-septembrie. Tranzacțiile ANCPI din acest raport sunt cele încheiate în luna de referință.

Trimestrul în șase cifre
1.949
▼ -11,8% vs T3 2025
Tranzacții încheiate în trimestrul III, județul Sibiu
6.379
▲ +5,7% vs ianuarie-septembrie 2025
Tranzacții încheiate în primele nouă luni, județul Sibiu
3 din 42
România: -17,8% pe nouă luni
Locul Sibiului între județe, după variația ianuarie-septembrie
1.918
▲ +14,6% vs ianuarie-septembrie 2025
Apartamente vândute în primele nouă luni, județul Sibiu
1.239
▼ -30,1% vs T3 2025
Ipoteci înscrise în trimestrul III, județul Sibiu
2.034 €/mp
▲ +7,4% an/an
Preț mediu cerut, apartamente Sibiu, septembrie
01Sinteza trimestrului

Iulie trage trimestrul în jos, cumulul anual rămâne pe plus

În trimestrul III 2026 s-au încheiat în județul Sibiu 1.949 de tranzacții imobiliare, cu 11,8% mai puține decât în trimestrul III 2025 (2.210). Pe primele nouă luni ale anului, județul are 6.379 de tranzacții, cu 5,7% peste aceeași perioadă din 2025, în timp ce România scade cu 17,8%.

Trimestrul are două părți. În iulie s-au încheiat doar 131 de tranzacții (-84,0% față de iulie 2025), după atacul informatic din 14 iulie. August, cu 795 (+25,0%), și septembrie, cu 1.023 (+35,1%), au fost peste anul trecut. La nivel național, trimestrul are 108.437 de tranzacții, cu 37,9% sub T3 2025.

Pe variația ianuarie-septembrie, Sibiul este pe locul 3 din 42 (41 de județe și municipiul București) și una dintre cele 5 unități aflate pe plus. Pe trimestrul III luat separat, este pe locul 2, după Timiș. Prețul mediu cerut al apartamentelor a închis trimestrul la 2.034 €/mp, cu 0,9% peste iunie și 7,4% peste septembrie 2025.

CitireCele trei luni se citesc împreună. August și septembrie au adus 425 de tranzacții peste aceleași luni din 2025, iar iulie a avut cu 686 mai puține decât iulie 2025. Diferența netă pe trimestru este de -261 de tranzacții.

02Perspectiva analistului

Un trimestru de blocaj, cu vânzări recuperate parțial

Estimarea Vianto Properties, pe cifrele ANCPI, este că o parte dintre vânzările care nu s-au putut încheia în iulie s-au încheiat în august și septembrie: cele două luni au la un loc 1.818 tranzacții, cu 30,5% peste august și septembrie 2025 (1.393). Recuperarea nu a acoperit însă golul din iulie, așa că trimestrul închide cu 11,8% sub T3 2025.

Structura trimestrului este inegală. Apartamentele (695, +8,1%) și terenurile intravilane cu construcții (674, +11,6%) sunt peste T3 2025, în timp ce terenurile intravilane fără construcții (332, -35,2%) și cele extravilane agricole (232, -47,7%) scad.

La preț, ritmul anual coboară de la +8,56% în iunie la +7,39% în septembrie. Inflația a scăzut mai repede, de la 10,42% la 6,61%, așa că, după patru luni pe minus (martie-iunie), câștigul real al proprietarului a redevenit pozitiv în fiecare lună a trimestrului: +0,67 pp în iulie, +2,03 pp în august și +0,78 pp în septembrie.

Pro și contra, la fiecare concluzie

1. August și septembrie arată o revenire a cererii
Ce o susține
  • August și septembrie au la un loc 1.818 tranzacții încheiate, cu 30,5% peste aceleași luni din 2025.
  • Cererile de extrase de carte funciară au ajuns în septembrie la 12.600, cel mai mare nivel lunar de după mai 2017; pe trimestru sunt cu 9,6% peste T3 2025.
Ce ar putea s-o infirme
  • Creșterea poate fi doar recuperarea vânzărilor amânate din iulie (estimare Vianto Properties): trimestrul, luat întreg, rămâne cu 11,8% sub 2025.
  • Octombrie va lămuri: dacă volumul rămâne peste octombrie 2025 (880 de tranzacții), revenirea este reală; dacă scade sub, a fost recuperare.
2. Sibiul rezistă mai bine decât restul țării
Ce o susține
  • Pe ianuarie-septembrie, Sibiul are +5,7%, față de -17,8% la nivel național, și este pe locul 3 din 42.
  • Avansul exista dinaintea atacului: pe primul semestru, Sibiul era la +15,8%, România la -5,6%.
Ce ar putea s-o infirme
  • Avansul s-a redus de la +15,8% pe semestru la +5,7% pe nouă luni.
  • Ipotecile din județ sunt pe minus pe nouă luni (-7,0%), deși tranzacțiile cresc.
3. Prețul crește peste inflație
Ce o susține
  • Prețul mediu cerut a închis trimestrul la 2.034 €/mp, cu +7,4% an/an, iar câștigul real a fost pozitiv în toate cele trei luni.
  • Prețurile plătite efectiv (INS, național, în lei) au crescut cu 12,1% în T2 2026 față de T2 2025.
Ce ar putea s-o infirme
  • Indicele Imobiliare.ro măsoară prețul cerut în anunțuri, nu prețul de vânzare.
  • Ritmul anual coboară (+8,56% în iunie, +7,39% în septembrie), inflația a urcat în septembrie la 6,61%, iar media națională a prețului cerut a scăzut în trimestru (-0,8%).
4. Creditul susține în continuare piața
Ce o susține
  • Soldul creditelor pentru locuințe a crescut în trimestru cu 2,48 miliarde lei (BNR, septembrie).
Ce ar putea s-o infirme
  • Ipotecile înscrise în județ au scăzut în T3 cu 30,1%, iar creditele noi din iulie și august sunt cu 13,1% sub aceleași luni din 2025.
  • Datele BNR sunt doar naționale, iar creditul nou din septembrie nu era publicat la data apariției.
Analiză Vianto Properties Research, redactată exclusiv pe cifrele verificate ale acestui raport.
03Tranzacții

Blocajul din iulie și revenirea din august și septembrie

131, 795 și 1.023 de tranzacții încheiate în cele trei luni ale trimestrului, față de 817, 636 și 757 în 2025.

Tranzacții imobiliare încheiate, județul Sibiu
număr de tranzacții pe lună, ianuarie 2025 - septembrie 2026; iulie 2026 hașurat
2.0001.5001.0005000ian 25feb 25mar 25apr 25mai 25iun 25iul 25aug 25sep 25oct 25noi 25dec 25ian 26feb 26mar 26apr 26mai 26iun 26131atacul din 14 iulieiul 26795aug 261.023sep 26
Sursă: ANCPI, statistica lunară.
Tranzacții încheiate, județul Sibiu20262025Variație
Iulie131817-84,0%
August795636+25,0%
Septembrie1.023757+35,1%
Trimestrul III1.9492.210-11,8%
Sursă: ANCPI.
Tranzacții încheiate20262025Variație
Sibiu, ianuarie-iunie4.4303.826+15,8%
Sibiu, iulie-septembrie1.9492.210-11,8%
Sibiu, ianuarie-septembrie6.3796.036+5,7%
România, ianuarie-iunie272.657288.886-5,6%
România, iulie-septembrie108.437174.706-37,9%
România, ianuarie-septembrie381.094463.592-17,8%
Sursă: ANCPI, prelucrare Vianto Properties.

CitirePe primul semestru, Sibiul era cu 15,8% peste 2025, iar România era cu 5,6% sub. Trimestrul III a redus avansul Sibiului la +5,7% pe nouă luni.

Structura pe categorii

Categorie, trimestrul III20262025VariațiePondere 2026
Apartamente (unități individuale)695643+8,1%35,7%
Terenuri intravilane cu construcții674604+11,6%34,6%
Terenuri intravilane fără construcții332512-35,2%17,0%
Terenuri extravilane agricole232444-47,7%11,9%
Terenuri extravilane neagricole167bază mică0,8%
Total1.9492.210-11,8%100%
Sursă: ANCPI. Categoria extravilan neagricol are volume prea mici pentru o variație procentuală.

Municipiul Sibiu

În municipiu s-au încheiat 723 de tranzacții în trimestrul III, cu 18,3% peste T3 2025, adică 37,1% din totalul județului. Seria pentru municipiu începe în mai 2025, așa că nu are un cumul ianuarie-septembrie comparabil.

Municipiul Sibiu20262025Variație
Iulie44254-82,7%
August355147+141,5%
Septembrie324210+54,3%
Trimestrul III, total723611+18,3%
Trimestrul III, apartamente364323+12,7%
Sursă: ANCPI, statistica pe municipiul reședință de județ.

Apartamente

Apartamentele sunt categoria cu cea mai bună evoluție pe nouă luni: 1.918, cu 14,6% peste ianuarie-septembrie 2025, față de -17,8% la nivel național. Pe primul semestru, avansul era de +18,6%.

Apartamente (unități individuale)20262025Variație
Sibiu, trimestrul III695643+8,1%
Sibiu, ianuarie-iunie1.2231.031+18,6%
Sibiu, ianuarie-septembrie1.9181.674+14,6%
România, trimestrul III30.52345.112-32,3%
România, ianuarie-iunie67.87674.523-8,9%
România, ianuarie-septembrie98.399119.635-17,8%
Sursă: ANCPI.

Ipoteci

Ipotecile înscrise în județ au scăzut în trimestrul III la 1.239, de la 1.773. La nivel național, trimestrul are 69.206 ipoteci, cu 27,8% sub T3 2025.

Ipoteci înscrise20262025Variație
Sibiu, iulie126618-79,6%
Sibiu, august545665-18,0%
Sibiu, septembrie568490+15,9%
Sibiu, trimestrul III1.2391.773-30,1%
Sibiu, ianuarie-septembrie4.5774.923-7,0%
România, trimestrul III69.20695.788-27,8%
România, ianuarie-septembrie229.968262.864-12,5%
Sursă: ANCPI.

Extrase de carte funciară

Cererile de informare din cartea funciară au fost 24.196 în trimestrul III, cu 9,6% peste T3 2025, deși iulie a avut doar 2.775. Extrasele se cer înaintea unei vânzări, dar și pentru verificări care nu se încheie cu o tranzacție, așa că indicatorul arată interesul pentru imobile, nu volumul vânzărilor.

Cereri de informare (extrase CF)20262025Variație
Sibiu, iulie2.7758.106-65,8%
Sibiu, august8.8216.875+28,3%
Sibiu, septembrie12.6007.103+77,4%
Sibiu, trimestrul III24.19622.084+9,6%
Sibiu, ianuarie-septembrie64.82464.769+0,1%
Sursă: ANCPI.
04Sibiu față de marile județe și de România

Locul 3 din 42 pe primele nouă luni

Pe ianuarie-septembrie, doar 5 dintre cele 42 de unități raportate de ANCPI (41 de județe și municipiul București) au mai multe tranzacții încheiate decât în 2025; București nu e printre ele (-12,1%). Sibiul, cu +5,7%, este pe locul 3, după Alba (+55,0%) și Ialomița (+53,2%).

Tranzacții încheiate, ianuarie-septembrie 2026 față de 2025
variație procentuală; cele mai mari zece județe după volum, Sibiu și România
Sibiu+5,7%Timiș+0,9%București-12,1%Iași-12,4%România-17,8%Ilfov-21,0%Constanța-22,2%Cluj-24,1%Bihor-24,6%Dolj-28,1%Suceava-28,3%Brașov-33,0%
Sursă: ANCPI, calcul Vianto Properties.
Ianuarie-septembrie20262025VariațieLoc din 42
București69.42978.964-12,1%11
Ilfov27.55534.891-21,0%20
Timiș21.40521.221+0,9%5
Iași17.09719.515-12,4%12
Cluj17.04422.458-24,1%28
Constanța16.85721.675-22,2%24
Brașov14.11621.066-33,0%38
Suceava11.53516.084-28,3%35
Bihor10.05813.345-24,6%30
Dolj9.48413.187-28,1%34
Sibiu6.3796.036+5,7%3
România381.094463.592-17,8%
Sursă: ANCPI, calcul Vianto Properties. Clasamentul ordonează cele 42 de județe după variația ianuarie-septembrie 2026 față de 2025.

CitireCa volum, Sibiul este pe locul 21 din 42, cu 6.379 de tranzacții. Dintre cele mai mari zece județe, doar Timiș este pe plus (+0,9%). Pe trimestrul III luat separat, Sibiul (-11,8%) este pe locul 2, după Timiș (+1,7%).

05Prețuri

Prețul urcă încet, ritmul anual coboară

Prețul mediu cerut al apartamentelor din Sibiu a fost 2.021 €/mp în iulie, 2.031 €/mp în august și 2.034 €/mp în septembrie: +18 €/mp în trimestru (+0,9%) și +7,4% față de septembrie 2025.

Preț mediu apartamente Sibiu
€/mp, ianuarie 2025 - septembrie 2026
1.6001.8002.0002.2002.034 €ian 25apr 25iul 25oct 25ian 26apr 26iul 26sep 26
Sursă: Indicele Imobiliare.ro (preț cerut, nu de tranzacționare).
Prețul în orașele mari
€/mp, septembrie 2026
Cluj-Napoca3.316București2.312Brașov2.309Craiova2.142Sibiu2.034Constanța2.020Iași2.000Timișoara1.984Oradea1.885Ploiești1.420
Sursă: Indicele Imobiliare.ro.
OrașIunie 2026Septembrie 2026TrimestruAn/an
Cluj-Napoca3.3143.316+0,1%+5,2%
București2.3032.312+0,4%+8,8%
Brașov2.3022.309+0,3%+4,5%
Craiova2.1792.142-1,7%+4,6%
Sibiu2.0162.034+0,9%+7,4%
Constanța2.0002.020+1,0%+6,4%
România, medie2.0352.019-0,8%+6,0%
Iași1.9972.000+0,2%+6,7%
Timișoara1.9581.984+1,3%+8,2%
Oradea1.8651.885+1,1%+4,7%
Ploiești1.4131.420+0,5%+7,7%
Sursă: Indicele Imobiliare.ro. Trimestru: septembrie față de iunie 2026; an/an: septembrie 2026 față de septembrie 2025.

CitireÎntre cele zece orașe, Sibiul este pe locul 5 ca nivel de preț, pe locul 4 ca avans în trimestru și pe locul 4 ca ritm anual. Media națională a coborât în trimestru, de la 2.035 la 2.019 €/mp (-0,8%).

06Creditare și dobânzi

Soldul creditelor crește, creditul nou are ultima lună august

123,35
Sold credite locuințe, mld. lei · septembrie
8.705,6
Credite noi locuințe, mil. lei · iulie și august
6,35%
DAE credite noi în lei · august
6,61%
Inflația anuală · septembrie
Credite noi pentru locuințe acordate populației, în lei
milioane lei pe lună, România, ianuarie 2025 - august 2026 (ultima lună publicată)
8.0006.0004.0002.0000ian 25feb 25mar 25apr 25mai 25iun 25iul 25aug 25sep 25oct 25noi 25dec 25ian 26feb 26mar 26apr 26mai 26iun 26iul 264.766aug 26
Sursă: BNR, baza de date interactivă (serie națională; BNR nu publică creditarea pe județe).
IndicatorIulieAugustSeptembrie
Inflația anuală (INS)8,16%6,17%6,61%
ROBOR 3M5,84%5,84%5,87%
Dobânda reală (ROBOR minus inflație), pp-2,32-0,33-0,74
IRCC în vigoare5,56%5,56%5,56%
Curs mediu EUR/RON5,23785,24985,2630
Sold credite locuințe, mld. lei120,81122,13123,35
Depozite la termen ale populației, mld. lei223,71223,53225,99
Credite noi locuințe în lei, mil. lei3.940,04.765,6n.p.
Credite noi locuințe în euro, mil. euro12,110,6n.p.
DAE credite noi în lei6,37%6,35%n.p.
Pondere dobândă fixă peste 1 an81,6%75,6%n.p.
Dobândă variabilă credite noi6,71%6,16%n.p.
Pondere restanțe, persoane fizice2,05%2,07%n.p.
Sursă: BNR, INS. n.p. = nepublicat la data apariției (creditele noi, DAE, dobânzile pe tipuri și ponderea restanțelor au ca ultimă lună august). IRCC-ul de 5,57% se aplică din octombrie.

CitireÎn trimestrul III, soldul creditelor pentru locuințe a crescut cu 2,48 miliarde lei față de iunie (120,87), iar depozitele la termen ale populației cu 2,91 miliarde. Creditele noi pentru locuințe din iulie și august însumează 8.705,6 milioane lei, cu 13,1% sub iulie și august 2025 (10.013,7).

07Market Pulse

Indicele urcă de la 19,54 la 31,37

Market Pulse Sibiu
indice 0-100, ianuarie 2025 - septembrie 2026
1007550250ian 25feb 25mar 25apr 25mai 25iun 25iul 25aug 25sep 25oct 25noi 25dec 25ian 26feb 26mar 26apr 26mai 26iun 2619,54atacul din 14 iulieiul 2629,36aug 2631,37sep 26
Sursă: model PCA Vianto Properties.

Indicele compozit Vianto Properties (tranzacții, preț, creditare, levier, accesibilitate) a măsurat 19,54 în iulie, 29,36 în august și 31,37 în septembrie. În aceleași luni din 2025, valorile au fost 53,54, 59,23 și 47,92. Valoarea din iulie include blocajul tranzacțiilor de după atacul informatic.

Indicele e volatil lună de lună; urmăriți-l pe mai multe luni, nu pe o singură lună. Seria se recalculează la fiecare actualizare a modelului, așa că valorile lunilor trecute pot diferi de cele tipărite în edițiile anterioare.

08Ce spun sursele, fiecare cu limitele ei

Nicio sursă nu arată singură toată piața

Cifrele acestui raport vin din șase surse. Fiecare răspunde la altă întrebare, iar concluziile sunt mai sigure acolo unde sursele spun același lucru.

SursaCe măsoarăUnde e bunăUnde nu ajungeApare
ANCPINumărul tranzacțiilor încheiate, al ipotecilor și al cererilor de extrase CFRegistrul oficial, pe județe și pe municipii, lunarNu spune prețuri; în vara 2026 a fost afectată de atacul informaticlunar
INS, indicele prețurilor locuințelor (HPI, prin Eurostat)Prețurile plătite efectiv, din tranzacțiile de la notariPrețul efectiv de vânzare, separat pe locuințe noi și existenteDoar național, în lei, trimestrialcu circa un trimestru întârziere
BIS (indice nominal și real)Aceeași piață, ajustată cu inflațiaArată cât din creștere este peste inflațieDoar național; ultima valoare T1 2026trimestrial
Imobiliare.roPrețul cerut în anunțuri, €/mpLunar, pe orașe, comparabil între orașeNu este preț de tranzacțielunar
BNRCredite, dobânzi, DAE, solduri, cursLunar, serie lungăDoar național; creditul nou apare cu o lună în urmălunar
Agregatorul Vianto PropertiesStocul de anunțuri de pe Storia, Imobiliare.ro, OLX și reducerile de prețZilnic, pe municipiul SibiuDate proprii, din septembrie 2026; dublurile între portaluri sunt scoase aproximativzilnic

Prețul plătit și prețul cerut

Indicele INS (HPI) arată în trimestrul II 2026 o creștere a prețurilor plătite de 12,1% față de trimestrul II 2025, de 4,4% față de trimestrul I 2026 și de 10,45% față de media anului 2025. Locuințele noi au crescut cu 12,8%, cele existente cu 11,8% (T2 2026 față de T2 2025). Indicele BIS, care scoate inflația, are ultima valoare în T1 2026: nominal +7,4% an/an, real -2,0%, adică în T1 prețurile au crescut mai încet decât inflația.

Preț plătit (INS) și preț cerut (Imobiliare.ro), România
indice, T1 2024 = 100, medii trimestriale
80100120140118,0Preț plătit, INS (lei)130,8Preț cerut, Imobiliare.ro (euro)136,5Preț cerut, Imobiliare.ro (lei)T1 2024T2 2024T3 2024T4 2024T1 2025T2 2025T3 2025T4 2025T1 2026T2 2026
Sursă: INS (HPI, bază 2015, în lei), Imobiliare.ro (media națională, €/mp), BNR (curs mediu lunar). Pentru seria în lei, fiecare preț lunar Imobiliare.ro a fost înmulțit cu cursul mediu al lunii, apoi s-a făcut media trimestrului. Calcul Vianto Properties.

INS măsoară în lei, Imobiliare.ro în euro. Adus în lei, prețul cerut a crescut în T2 2026 cu 14,3% față de T2 2025 (în euro, +10,9%), față de +12,1% la prețul plătit. Pe tot intervalul, de la T1 2024 la T2 2026, prețul plătit a urcat cu 18,0%, iar prețul cerut cu 30,8% în euro și 36,5% în lei. Cei doi indici nu acoperă aceleași locuințe (INS: locuințele cumpărate de populație, în toată țara; Imobiliare.ro: apartamentele din anunțuri), așa că diferența arată direcția, nu o marjă de negociere.

Indicatori derivați

Ipoteci la 100 de tranzacții. Raportul arată, aproximativ, cât din piață trece prin bancă. În județul Sibiu au fost 63,6 ipoteci la 100 de tranzacții în T3 2026, față de 80,2 în T3 2025; pe ianuarie-septembrie, 71,8 față de 81,6. La nivel național, pe nouă luni: 60,3 față de 56,7. Atenție: o ipotecă nu înseamnă neapărat o cumpărare. Ea poate garanta și o refinanțare, un credit pentru altă destinație sau un imobil deja deținut, iar o vânzare poate avea mai multe ipoteci.

Extrasele de carte funciară, semnal înaintea vânzărilor. Un extras se cere de regulă înainte de semnarea unei vânzări. În septembrie, în județul Sibiu s-au cerut 12.600, cel mai mare nivel lunar de după mai 2017 (seria începe în ianuarie 2017). Pe trimestru, 24.196, cu 9,6% peste T3 2025. Limita: extrasele se cer și pentru verificări care nu se termină cu o vânzare.

Oferta raportată la vânzări. Pe 26.10.2026, agregatorul Vianto Properties număra 3.796 de apartamente unice de vânzare în municipiul Sibiu. În aprilie-iunie 2026, ultimul trimestru neafectat de atac, în municipiu s-au vândut în medie 123 de apartamente pe lună (ANCPI: 125, 112 și 133). Rezultă circa 31 de anunțuri la o vânzare lunară. În cele 38 de zile dintre 19.09.2026 și 26.10.2026, agregatorul a înregistrat 746 de reduceri de preț la apartamentele din municipiu. Limite: un anunț poate sta pe mai multe portaluri, iar dublurile sunt scoase aproximativ; unele anunțuri sunt vechi sau deja vândute; vânzările vin din registrul oficial, anunțurile din portaluri.

De ce cumulul pe nouă luni e cifra cea mai stabilă. În 2026, iulie, august și septembrie sunt deformate de atacul informatic: vânzările care nu s-au putut încheia în iulie s-au mutat, în parte, în lunile următoare (estimare Vianto Properties). O lună luată separat poate arăta -84,0% sau +35,1%. Cumulul ianuarie-septembrie (+5,7% în Sibiu, -17,8% în România) adună și luna blocată, și lunile de recuperare, așa că mutarea vânzărilor dintr-o lună în alta nu îl schimbă.

09Metodologie și surse

Surse. Tranzacții, ipoteci și cereri de informare din cartea funciară: ANCPI, statistica lunară pe județ și pe municipiul reședință de județ. Preț: Indicele Imobiliare.ro (preț mediu cerut, nu de tranzacționare). Inflație: INS. Credite, dobânzi, DAE, solduri și curs: BNR, inclusiv baza de date interactivă. Market Pulse: indice compozit 0-100 calculat de Vianto Properties prin analiză de componente principale. Indicele prețurilor locuințelor: INS (prin Eurostat) și BIS. Stocul de anunțuri și reducerile de preț: agregatorul Vianto Properties (Storia, Imobiliare.ro, OLX).

Calcul. Cifrele trimestriale și cumulate sunt sume ale lunilor ANCPI; comparația se face cu aceleași luni din 2025. Tranzacțiile ANCPI sunt cele încheiate în luna de referință. Clasamentul județelor folosește cele 42 de unități raportate de ANCPI (41 de județe și municipiul București), a căror sumă este totalul național. Variația = (valoare nouă - valoare veche) / valoare veche. Dobânda reală = ROBOR 3M minus inflația anuală. Câștigul real al proprietarului = variația anuală a prețului minus inflația anuală, în puncte procentuale. Toate procentele sunt verificate prin recalcul invers.

Iulie 2026. Informația despre imposibilitatea notarilor de a obține extrase de carte funciară după atacul informatic din 14 iulie provine din presă (Newsweek România și Profit.ro, august 2026). Încheierea unei părți dintre vânzări în august și septembrie este o estimare Vianto Properties pe cifrele ANCPI.

IndicatorSursăUltima lună în ediție
Tranzacții, ipoteci, cereri de informare CFANCPIseptembrie 2026
Preț mediu cerut, Sibiu și orașeImobiliare.roseptembrie 2026
Inflația anualăINSseptembrie 2026
ROBOR 3M, curs, sold credite, depoziteBNRseptembrie 2026
Credite noi, DAE, dobânzi, pondere fixă, restanțeBNRaugust 2026
Market Pulse Sibiumodel Vianto Propertiesseptembrie 2026
Indicele prețurilor locuințelorINS / BIST2 2026 / T1 2026
Anunțuri și reduceri de preț, municipiul Sibiuagregator Vianto Properties26.10.2026

Autorizațiile de construire pentru locuințe (INS) au ca ultimă lună august 2026 și au fost prezentate în ediția din august. Detaliile lunare ale trimestrului sunt în edițiile din iulie, august și septembrie.

Ediție trimestrială a seriei Barometrul Imobiliar Vianto Properties. Datele reflectă statisticile oficiale disponibile pentru iulie-septembrie 2026, la data publicării.

Barometrul Imobiliar Vianto Properties · Trimestrul III 2026.
Elaborat de Vianto Properties Research pe date oficiale (ANCPI · BNR · INS · Imobiliare.ro). Publicație informativă; nu constituie consultanță de investiții.
© 2026 Vianto Properties · Str. Constantin Noica 57, Sibiu · +40 791 710 606 · viantoproperties.ro